PSZCZYNA - MONOGRAFJA HISTORYCZNA 1936

O INTROLIGATORNIACH, KSIĘGARNIACH, DRUKARNIACH
I WYDAWNICTWACH PSZCZYŃSKICH

W przededniu opublikowania nowej monografii naszego miasta prezentujemy fragment jej poprzedniczki "Pszczyna - Monografja Historyczna" wydanej w 1936 roku nakładem Magistratu Miasta Pszczyna. Autorem opracowania był Ludwik Musioł - wybitny górnośląski historyk, Mikołowianin, nauczyciel, wizytator, archiwista, prekursor krajoznawstwa, historyk kultury oraz Kościoła katolickiego, lingwista, etnograf, autor ponad 300 prac naukowych, w tym wielu monografii miast górnośląskich.

Monografia Pszczyny spisana przez Ludwika Musioła była z założenia opracowaniem mającym na celu popularyzację bogatej historii miasta. Jak pisał sam autor "monografja miała służyć dla zorientowania się obywateli miasta Pszczyna w dziejowym rozwoju tak miasta samego, jak i poszczególnych urządzeń miejskich".

Prezentowany poniżej rozdział został umieszczony w części monografii poświęconej życiu gospodarczemu miasta. Jak wyglądał stan czytelnictwa i posiadania druków w Pszczynie, jak przebiegał rozwój drukarstwa oraz kto był pierwszym drukarzem w Pszczynie oraz wiele innych interesujących informacji dowiecie się po przeczytaniu poniższego fragmentu.

Monografia Pszczyny była trzecim z kolei opracowaniem ukazującym się w okresie międzywojennym w cyklu "Monografje Towarzystwa Przyjaciół Nauk Na Śląsku".