Przejdź do: treści | menu

Izba u Telemanna

W kamieniczce Muzeum, na piętrze, mieści się „Izba u Telemanna”. To salka muzyki kameralnej, w której prezentowane są dawne instrumenty muzyczne z terenu Śląska. Zobaczyć można tutaj instrumenty używane dawniej w domach mieszczan, ale także te najpopularniejsze używane przez orkiestry dęte, czy też wykonane własnoręcznie na pszczyńskich wsiach. Szczególnym instrumentem jest XVII-wieczny pozytyw, o którym nieco więcej można dowiedzieć się z artykułu autorstwa prof. Juliana Gembalskiego, który udostępniamy poniżej.

Organy pochodzące ze spalonego w 1939 r. kościółka p.w. Świętej Jadwigi w Pszczynie

Salka wielokrotnie użyczała swojego zaczarowanego wnętrza muzykom i koncertmistrzom z górnej półki, zwłaszcza podczas organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej Dialogiów Muzyki i Poezji „Plesna Civitas”.

 

"ZABYTKOWY POZYTYW Z MUZEUM PRASY ŚLĄSKIEJ W PSZCZYNIE - HISTORIA I PROBLEMY REKONSTRUKCJI"

- to tytuł artykułu autorstwa prof. Juliana Gembalskiego, który został opublikowany przez Redakcję Wydawnictw Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w opracowaniu zatytułowanym "ŚLĄSKIE ORGANY III". Publikacja zawiera obfite materiały konferencji organoznawczej zorganizowanej w roku 2013 przez Katedrę Muzyki Kościelnej i Wychowania Muzycznego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej.

Ogromny to zaszczyt dla naszego skromnego muzeum, aby w tak szanownym gronie rozprawiano o posiadanym przez nas pozytywie. Przy okazji warto wspomnieć, że obecny blask tych XVII-wiecznych organów zawdzięczamy także samemu autorowi artykułu prof. Julianowi Gembalskiemu, który sprawuje pieczę nad tym szczególnym intrumentem. Zachęcamy do zapoznania się z całym artykułem.

CZYTAJ ARTYKUŁ *.pdf

(pb)

© 2011-2024 Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie serwisów www: Artscape