Przejdź do: treści | menu

Aktualności

SZLAKIEM POLSKIEGO SŁOWA DRUKOWANEGO... nowa publikacja TMZP

Podczas tegorocznej edycji INDUSTRIADY zaprezentowana została wydana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej publikacja „Szlakiem polskiego słowa drukowanego na Górnym Śląsku”.

Autor książki Aleksander Spyra zebrał w niej najstarsze ślady drukarstwa. Ksiażka prezentuje miejsca i postaci naszego regionu związane z powstawaniem, drukowaniem i popularyzacją polskich tekstów i publikacji. To wszystko na obszarze historycznego Górnego Śląska. „Tam wszędzie, w ciągu stuleci wydawano i drukowano polskie książki i czasopisma. I mimo że nie był to na Śląsku język dominujący, to ważną rolą dziennikarzy i drukarni było upodmiotowienie polskiego żywiołu na tych terenach, będących we władaniu Austrii i Niemiec” – pisze Aleksander Spyra.

Opisuje m.in. Pielgrzymowice, gdzie Karol Miarka pisał swoje pierwsze powieści. Natomiast w Pszczynie już w XVII w. powstawały utwory Piotra Wacheniusa, poborcy podatków od piwa i poety. Swój wkład w upowszechnianie polskiego słowa miał też ks. Rudolf Lubecki, proboszcz nowej parafii w Woli w gminie Miedźna. To tutaj rozpoczął redagowanie własnego czasopisma, które miało być typową gazetką ludową do poszerzenia oświaty mieszkańców wsi śląskiej. Miesięcznik „Zdrowaś Maria” ukazywał się od 1885 r., przez sześć lat. Promocję publikacji uświetnił występ pszczyńskiego zespołu kameralnego „Con Fuoco”.

(Internet/pb)

fot. Agnieszka Jarczok

<< Wróć do poprzedniej strony

© 2011-2024 Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie serwisów www: Artscape