REWOLUCYJNY RAJD NA ZIEMIACH KSIĄŻĄT PSZCZYŃSKICH

Wspólny projekt Muzeum Energetyki, Tyskiego Browarium
i Muzeum Prasy Śląskiej

Rajd samochodowy i rewolucyjne wynalazki – tak w kilku słowach można opisać wspólny projekt trzech obiektów Szlaku Zabytków Techniki. 14 listopada uczestnicy rajdu będą mogli się ścigać od Pszczyny przez Łaziska po finał w Tychach. Na trasie czekają na nich zadania oraz warsztaty o rewolucyjnych wynalazkach w energetyce, piwowarstwie i słowie drukowanym.

Energia elektryczna rządzi naszym życiem, druk i słowo pisane to podstawa cywilizacji, a złoty trunek to ważny towarzysz naszych spotkań. Czy zadajemy sobie pytanie, jak powstały i kto je wynalazł? Oraz jak i kiedy trafiły na Śląsk? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać w trakcie warsztatów o rewolucyjnych wynalazkach, które odbędą się w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Tyskim Browarium oraz Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. Warsztaty będą etapami rajdu samochodowego, który połączy te trzy miejsca.

- Pszczyna, Łaziska Górne i Tychy łączy nie tylko nauka i rewolucja przemysłowa, ale także historyczna lokalizacja – mówi Jolanta Pietryja-Smolorz, Prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Energetyki, współorganizującego rajd. – Wszystkie trzy znajdują się na tzw. ziemi pszczyńskiej, należącej niegdyś do rodu książąt pszczyńskich, którzy mieli znaczący wpływ na historię naszego regionu. Obecnie wszystkie trzy należą do Szlaku Zabytków Techniki i pod jego patronatem tworzą wspólne projekty.

Rajd i warsztaty odbywają się dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.
Zapisy do udziału w rajdzie pod nr tel. 603 155 562

PROGRAM RAJDU