Nowe eksponaty - przeprowadzka z Muzeum Śląskiego

Muzeum Śląskie w Katowicach przekazało do Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie część wyposażenia warsztatu drukarskiego, który wcześniej był eksponowany w starej siedzibie muzeum przy al. Korfantego. Wśród przekazanych eksponatów są kompletne kaszty wraz z zawartością. Jedna z nich stanowi dla naszego muzeum szczególną wartość ze względu na drewnianą konstrukcję szafki. Takiego eksponatu nie było na wyposażeniu muzeum w Pszczynie.

Wśród eksponatów znalazła się także tzw. korektorka do ręcznego tłoczenia próbnych wydruków, które pomagały w wyłapaniu ewentualnych błędów oraz wprowadzeniu koniecznych korekt w tekście przed przekazaniem go do druku wielkonakładowego. Korektorka znalazła godne miejsce w gabinecie naszego patrona Wojciech Korfantego.

Przeprowadzka eksponatów odbyła sie w sobotę 7 kwietnia 2018r., a zorganizowana była w ramach "czynu społecznego" członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskieji.

Panowie - dobra robota!

Szczególne podziękowania dla dyrekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach za przekazane artefakty.