66. GOROLSKI ŚWIĘTO I MIĘDZYNARODOWA ATRAKCJA

Muzeum Prasy Śląskiej zaprezentowało jeden ze swoich "czynnych" eksponatów (XIX-wieczną prasę Emila Kahlego) na wspólnym stoisku Pszczyńskiego Starostwa Powiatowego i Miasta Pszczyna podczas tegorocznego 66. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie w Republice Czeskiej. To jedna z największych imprez prezentująca kulturę ludową w Europie. Organizowana jest przez Polaków zamieszkujących Zaolzie zrzeszonych w Polskim Związku Kulturalno Oświatowym. Jobłonkowski "Gorol" od kilku lat zaliczany jest także do wydarzeń Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Na stoisku nie tylko można było wydrukować pamiątkowy druczek, ale także ozdobić rękę pszczyńskimi "kwiotkami" czy skosztować pszczyńskich "maszketów".

W dniach od 2 do 4 sierpnia wśród prezentujących sie zespołów można było zauważyć zespoły regionalne reprezentujące ziemię pszczyńską - "Radostowianki" oraz Zespół Regionalny "Pszczyna". W tym roku na Gorolskim Święcie gościły nie tylko zespoły z Czech, Moraw, Słowacji czy Polski, ale także z Czarnogóry, Rumunii, Serbii czy z Brazylii. Tym samym nasza prasa stała sie międzynarodową atrakcją.