Przedsięwzięcia z udziałem Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej w trzecim roku obchodów 90-rocznicy Powstań Górnośląskich i Plebiscytu (1921-2011)

TMZP angażuje się w tym roku wspólnie z władzami miasta i powiatu, a także z Powiatowym Ogniskiem Pracy Pozaszkolnej (POPP), Pszczyńskim Centrum Kultury (PCKul), szkołami oraz innymi organizacjami w następujące realizacje.

21 marca 2011
Rocznica Plebiscytu Górnośląskiego.

24 marca 2011
Konferencja oraz sesja popularno naukowa dotycząca wydarzeń plebiscytowych – wśród prelegentów m.in. dr M. Małecki. Organizatorzy: POPP, Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna, TMZP.

2 maja 2011
Wieczór na rynku staromiejskim w formie capstrzyku z udziałem młodzieży szkolnej i społeczeństwa. Przedstawienie związane z tematyką powstańczo-plebiscytową.  Pszczyńskie POW Pszczyński  Pułk Powstańczy F.  Rataja (Encyklopedia Powstań) Wybuch III powstania pod przywództwem Wojciecha Korfantego w nocy z 2/3 maja 1921r.

3 mają 2011
Msza Św. Za Ojczyznę w kościele p.w. Wszystkich Świętych. Wystawa portretów powstańców śląskich związanych z Pszczyną – Jan Szłapa, Stanisław Krzyżowski, Aleksy Fizia, ks. Paweł Pośpiech, Jan Kędzior i inni. (plansze 100x70 cm na sztalugach).

Część artystyczno-muzyczna obchodów:

29 maja 2011
XXXV „Spotkania Pod Brzymem” - w ramach przeglądu zespołów ludowych ziemi pszczyńskiej zorganizowany zostanie konkurs na wykonanie mało znanej pieśni powstańczej (nuty dostarczy TMZP).

20 października 2011
Konkurs na wiedzę o książce „Pionierzy odrodzenia narodowego i politycznego na Śląsku (1763-1914)” autorstwa dra Mieczysława Tobiasza (POPP, PCKul).
Koncert kameralny w „Izbie u Telemanna” - wstęp laureatów konkursu na pieśni powstańców śląskich.
Prezentacja reprintu książki „Pionierzy odrodzenia narodowego i politycznego na Śląsku (1763-1914)” dra Mieczysława Tobiasza. Wydawca reprintu TMZP przy pomocy finansowej Starostwa Powiatowego.
Podsumowanie obchodów rocznicowych.