Przejdź do: treści | menu

Godziny otwarcia i cennik

Muzeum jest czynne od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 14:00 oraz w niedziele (tylko od kwietnia do września) w godzinach od 14:00 do 18:00.
Po uprzedniej rezerwacji istnieje możliwość zwiedzania również w inne dni oraz w innych godzinach.

Informujemy, że w Muzeum Prasy Śląskiej obowiązują poniższe ceny:

  • bilet ulgowy 10 zł

  • bilet normalny 15 zł

  • Izba u Telemanna 2 zł

Na zwiedzenie całości należy poświęcić ok. 1 godziny. Wewnątrz budynku istnieją progi i schody przez co zwiedzanie dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest utrudnione.

Ponadto w soboty udostępniamy zwiedzanie bezpłatnie babciom oraz dziadkom, którzy przybędą do nas z wnuczkami. W muzeum honorujemy "Kartę Mieszkańca Moja Pszczyny", "Katowicką Kartę Mieszkańca" oraz "Kartę Dużej Rodziny". Ceny biletów zniżkowych to odpowiednio 5 zł i 2 zł.

Usługa przewodnicka

Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa godzinę.

  • jednorazowa opłata 50 zł

Przewodnicy, po wcześniejszej rezerwacji, oprowadzają w językach: polskim, francuskim i rosyjskim.

Wejścia grupowe

Opłata za bilet w ramach grup zorganizowanych ma wliczoną usługę przewodnicką oraz zajęcia drukarskie i introligatorskie.

  • bilet za wejście z grupą 20 zł

Rezerwacji należy dokonać co najmniej 2 tygodnie przed planowanym przyjazdem. Zgłaszając grupę należy podać numer telefonu kontaktowego. Grupa nie może liczyć więcej niż 20 osób.

Ponadto oferujemy inne formy zwiedzania dla grup:

1. Warsztaty dziennikarskie – uczniowie w grupie do 10 osób wykonują z instruktorem winietę gazetki, łamią stronę tytułowa, formują podlew pod ilustrację, klinują do formy, robią próbną odbitkę na XIX wiecznej prasie typograficznej i korektę.

Czas warsztatów – 1 godzina, cena dla 10 osobowej grupy – 200 złotych

2. Warsztaty introligatorskie – przybliżamy ten rzadki zawód – poprzez warsztaty dla grup do 10 uczniów, którzy wykonują na dawnych ręcznych urządzeniach: obcinanie bloku książki, falcowanie, bigowanie okładki, przyklejanie bloku okładki i obcinanie całości książki na gilotynie.

Czas warsztatów – 1 godzina, cena dla 10 osobowej grupy – 200 złotych

3. Warsztaty instrumentów muzycznych – to przybliżenie młodzieży dawnych instrumentów muzycznych używanych przeważnie na terenie Śląska. Warsztaty odbywają się w „Izbie u Telemanna” sali ekspozycyjnej i koncertowej, zlokalizowanej na piętrze kamienicy.
Uczestnicy zapoznają się z cennymi instrumentami muzycznymi, ich budową i brzmieniem. Wysłuchają kilku taktów na bezcennym pozytywie z XVIII wieku, „piano de table” z 1805 roku czy wiedeńskim fortepianie z przełomu XIX/XX wieku.

Czas trwania warsztatów – 1 godzina, cena dla 10 osobowej grupy – 200 złotych.

4. Ekskluzywne warsztaty tłoczenia na ręcznie czerpanym papierze 2 kolorowego druku z 1612 roku – każdy z uczestników tłoczy druk na XIX wiecznej prasie ręcznej typu „boston” i zachowuje go dla siebie.

Czas trwania warsztatu – 1 godzina, cena dla 10 osobowej grupy – 300 złotych.

Rezerwacja

Rezerwacji terminów proszę dokonywać telefonicznie lub drogą mailową co najmniej 2 tygodnie przed planowaną wizytą. Zgłaszając grupę należy podać numer telefonu kontaktowego.

  • telefon: 32 210 16 27, 502 557 804, 796 014 964 
  • e-mail: biuro@tmzp.pl

Wszystkie bieżące informacje dotyczące działalności muzeum publikowane są w zakładce Aktualności

© 2011-2024 Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie serwisów www: Artscape