Przejdź do: treści | menu

Ciekawostki

Uczta dla ducha i ucha!

A oto kilka ciekawostek z naszego muzeum:

Najstarszy eksponat - brewiarz z 1688 roku tłoczony w Antwerpii w słynnej Oficynie Plantiniana przez Baltazara Moreti. Jest to egzemplarz z księgozbioru Parafii Wszystkich Świętych w Pszczynie, sygnowany „Ex libris Thomas Trzebień Capellani”, proboszcza w latach 1768 - 1787r.
Na stronie tytułowej widnieje pieczęć parafii z okresu po 1821r.
„SIG.ECC.PAR.PLESS.DIOEC.VRATISLAV”  z emblematem OOSS (Omnes Sancti) w koronie. Brewiarz jest ozdobiony pięknymi miedziorytami i winietami, posiada odrębne części poświęcone Świętym Królestwa Polski i Szwecji.

Najmniejszy eksponat drukarstwa - maleńka ręczna prasa typograficzna „boston” o wysokości 34 cm, z przełomu XIX i XX wieku, służąca do drukowania napisów na szklanych ampułkach lekarskich. Druk odbywa się metodą pośrednią - z ołowianego składu na gumę, z gumy na szkło ampułki.

Największy eksponat - reprodukcyjna kamera poligraficzna o długości 4.42m (pozioma),
produkcji niemieckiej z lat 60-tych XX wieku. Służyła ona do wykonywania reprodukcji na potrzeby ilustracyjne dla czasopism i książek.

Najstarsze czasopismo - egzemplarz śląskiej gazety z 20 marca 1813 roku .Schlesische
Privilegirte Zeitung. Jest to czterostronicowy egzemplarz, formatu zbliżonego do A4 będący zbiorem ustaw cesarskich.

Najcenniejszy instrument - w „Izbie u Telemanna” umieszczono organy – pozytyw z drugiej poł. XVIII wieku wykonany przez J. Schutza z Jabłonkowa. Do 1936 pozytyw był używany w drewnianym kościele św. Jadwigi w Pszczynie, później w kaplicy w Studzienicach.

Najbliższy sercu Ślązaków - w 1988 roku pan Józef Paszek mieszkaniec wsi Brzeźce pod Pszczyną podarował znalezioną na poddaszu swej chałupy drewnianą urnę wyborczą z plebiscytu górnośląskiego z 1921 roku. Ta niewielka drewniana skrzynka zaopatrzona jest w dwujęzyczne napisy Kreiss Pless - Powiat Pszczyński, Gemeinde Brzestz Gmina. To unikalny eksponat z dziejów naszej Ziemi. Do tej urny wrzucono 325 głosów za powrotem do Polski i 22 głosy za pozostaniem w Niemczech.

Dwie ekspozycje biograficzne - to próba rekonstrukcji gabinetu Wojciecha Korfantego z jego drukarni „Polonia” w Katowicach. Zaprezentowano kilka oryginalnych mebli i sprzętów redaktora. Na piętrze zgromadzono małą wystawę pamiątek po Ludwiku Musiole, autorze wielu monografii śląskich miejscowości i parafii, m. innymi Pszczyny, Katowic, Tychów.

Największa atrakcja dla młodzieży – to możliwość samodzielnego wydrukowania pamiątki na zabytkowej, ręcznej prasie typograficznej typu „boston” z drugiej poł. XIX wieku.

Największy wybór wydawnictw z dziejów i kultury Ziemi Pszczyńskiej - oferujemy kilkadziesiąt tytułów o tej tematyce, niedostępnych poza muzeum prasy.

© 2011-2024 Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie serwisów www: Artscape