Przejdź do: treści | menu

Aktualności

Konkurs dziennikarski dla uczniów szkół średnich

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie

„Kartka z kalendarza – dzień z życia pszczyńskiej manufaktury"

 

Rozwój przemysłu, który można było zaobserwować w połowie XVIII w. w Europie przyniósł znaczne zmiany społeczno-ekonomiczne na Górnym Śląsku. Powstawały kopalnie, huty, koksownie, a Górny Śląsk stał się ośrodkiem przemysłowym i technologicznym o pierwszorzędnym znaczeniu. Jak było w Pszczynie? Huty i koksownie – niekoniecznie.

Pszczyna była zawsze ośrodkiem rzemiosła, a do najstarszych należały cechy: sukienników, szewców, rzeźników, piekarzy i piernikarzy; oprócz nich działali stale krawcy, cieśle, kowale
i ślusarze. W 1787 r. działało w mieście aż 336 mistrzów 45 specjalności. Imponujące, prawda? Najliczniejszą grupą byli sukiennicy, którzy sprzedawali swe wyroby poprzez kupców do Polski, Rosji, Turcji i na Węgry. Znane w Polsce były również wykonane w Pszczynie kapelusze, których odbiorcami byli m. in. konfederaci barscy (1769). Chodzą słuchy, że pszczyński kapelusz niejednemu Panu utorował drogę do damskiego serca ...
Pod koniec XVIII w. istniała już w mieście cegielnia, farbiarnia sukna oraz manufaktura sukiennicza, pończosznicza, taśmy jedwabnej i skór. Okoliczne damy skwapliwie to wykorzystywały.
Wiecie, że w XIX wieku działała w Pszczynie fabryka łyżeczek? Czy to prawda, że jadł nimi jeszcze cesarz Wilhelm II?

Tak dużo zostało do odkrycia!

Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego zaprasza do wzięcia udziału w konkursie dziennikarskim „Kartka z kalendarza – dzień w pszczyńskiej manufakturze”. Czekamy na artykuły, wywiady, reportaże, felietony. Warunek jest jeden – praca konkursowa musi być związana z pszczyńskim przemysłem, może być to silny związek, bądź luźne nawiązanie. Kreatywność jak najbardziej w cenie!

Na prace czekamy do 2 czerwca. Czytajcie, szukajcie, popuście wodze fantazji i przekonajcie się, że łączą nas przemysłowe historie.

Konkurs związany jest z organizowaną w Muzeum Prasy Śląskiej INDUSTRIADĄ 2016, podczas której nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, nic więcej póki co nie możemy zdradzić, gdyż zobowiązani jesteśmy do zachowania pewnej tajemnicy!

 

Regulamin konkursu dostępny poniżej:

http://www.muzeumprasy.pl/data/uploads/regulamin-konkursu-dziennikarskiego.pdf

 

 

 

 

(mr)

<< Wróć do poprzedniej strony

© 2011-2024 Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie serwisów www: Artscape