Posiedzenie Rady Programowej Muzeum Prasy Śląskiej

W piątek 17 lutego 2012 r. odbyło się posiedzenie Rady Programowej Muzeum Prasy Śląskiej. Członkami tego szacownego gremium są profesorowie śląskich uczelni Julian Gembalski, Jan Malicki, Dariusz Rott i Tadeusz Sławek. W spotkaniu uczestniczyła Wiceburmistrz Pszczyny pani Grażyna Goszcz, która podziękowała członkom rady za wspieranie swoim autorytetem działalności naszego muzeum.

Zarząd TMZP zrelacjonował działalność muzeum w minionym roku. Kulminacyjnym punktem spotkania było przedstawienie koncepcji modernizacji Muzeum Prasy Śląskiej, opracowanej przez pszczyńską Fabrykę Pomysłów. Założenia projektowe i zaprezentowane rozwiązania zostały bardzo dobrze odebrane przez zebranych. Podczas dyskusji wspólnie zastanawiano się nad przyszłym wizerunkiem muzeum, nad jego uatrakcyjnieniem i formą prezentowanych eksponatów. Z ogromną troską dyskutowano o możliwościach realizacji tej poważnej inwestycji i sposobach dofinansowania jej ze środków programów pomocowych oraz instytucji administracji państwowej wspierających działalność kulturalną.

Tuż po spotkaniu członkowie Rady Programowej wspólnie z Zarządem TMZP wizytowali w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Odwiedziny odbyły się na zaproszenie kierownika pracowni konserwatorskiej muzeum pana Jana Gałaszka, który współpracuje z Towarzystwem Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Uczestnicy tej niecodziennej wycieczki mieli okazję zobaczyć odrestaurowane, cynowo-ołowiane sarkofagi Promnitzów - książąt pszczyńskich, pochodzące z krypty kościoła p.w. Wszystkich Świętych.

Rada Programowa i Zarząd TMZP w Pracowni Konserwatorskiej w Muzeum Zamkowym w Pszczynie

W muzeum podziwiano również wystawę poświęconą drewnianym obiektom sakralnym ziemi pszczyńskiej, prezentowaną w salach na pierwszym piętrze muzeum. Większość eksponatów tej wystawy pochodzi, jak wspominał pan Gałaszek, z drewnianego kościółka p.w. Św. Marcina z Ćwiklic, który obecnie przechodzi gruntowną renowację. Wycieczce zaprezentowano także pracownie konserwatorskie mieszczące się w niedostępnej dla zwiedzających, najwyższej kondygnacji pałacu.

Foto Galeria

Wydarzenia tego dnia oraz wszelkie wnioski płynące ze spotkania z członkami Rady Programowej będą zapewne konstruktywnie wpływać na dalszą działalność naszego małego muzeum. (pb)