Przejdź do: treści | menu

Aktualności

"PLESNA CIVITAS" A.D. MMXIV - podsumowanie

"PLESNA CIVITAS"   A.D.  MMXIV

Wieczór pierwszy - 29 marca 2014r.

          W sobotę 29 marca, mieliśmy okazję wysłuchać mistrzowskiego kunsztu gry na siedemnastowiecznym pozytywie w wykonaniu prof. dr hab. Juliana Gembalskiego z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Recital był muzyczną wędrówką przez wieki - począwszy od utworów XVII-wiecznego kompzytora Samuela Scheidta, a skończywszy na autorskich improwizacjach. Organy tego wieczora zabrzmiały pełnią swoich dźwięków - wszak grał na nich sam mistrz, opiekun organów, który nie tak dawno przywrócił im drugą młodość.

          Jak przystało na dialogi muzyka przeplatana była słowem... dr Marian Małecki z Katedry Powszechnej Historii Państwa i Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego przybliżył zebranym gościom nieznane fakty bitwy pszczyńskiej z okresu wojny obronnej 1939 oraz zapoznał z przygotowaniami do otwarcia w tym roku kolejnego pszczyńskiego muzeum. Będzie ono poświęcone tematyce wojskowej i bitewnej związanej z ziemią pszczyńską. Siedzibą muzeum został tzw. domek baby Jagi czyli dawny dom ogrodnika w parku książęcym, zlokalizowany tuż przy ul. Katowickiej. Z ogromnym zainteresowaniem będziemy obserwować losy tej sąsiadującej z nami ciekawej placówki. Życzymy wytrwałości!

Wieczór drugi - 30 marca 2014r.

          Niedzielny wieczór wypełniły teksty Agnieszki Osieckiej czytane przez aktora katowickiego Teatru Ślaskiego im. St. Wyspiańskiego, pana Andrzeja Warcabę oraz muzyka w wykonaniu córek pana Andrzeja - Katarzyny (fortepian) oraz Doroty (skrzypce), a także żony Alicji, która uświetniła ten rodzinny występ grą na flecie. Kapitalne zestawienie muzyki i słowa czytanego - kwintesencja dialogów muzyki i poezji.

W taki oto subtelny sposób XVI Wielkopostne Dialogi Muzyki i Poezji "PLESNA CIVITAS" przeszły do historii.

          Jesteśmy szczególnie wdzięczni Staroście Pszczyńskiemu Pawłowi Sadzy oraz Burmistrzowi Pszczyny Dariuszowi Skrobolowi za wsparcie organizacji tegorocznej edycji dialogów. Bez ich pomocy ta wdzięczna i kameralna impreza nie miałaby miejsca.

          Szczególne słowa podziękowania należą się także panu Aleksandrowi Spyrze - pomysłodawcy dialogów, który przy wsparciu pszczyńskich licealistów z III Liceum Ogólnokształcącego poprowadził tegoroczne spotkania.

Już teraz oczekujemy przyszłego roku kiedy chcielibyśmy zaprosić Państwa na kolejną edycję dialogów. 

(pb)

 

Zdjęcia:  Piotr Buchta

<< Wróć do poprzedniej strony

© 2011-2024 Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie serwisów www: Artscape