Otwarcie poddasza muzeum po remoncie - wrzesień 2016

Wszelkie trudności związane z trwającym od lipca ub. roku remontem poddasza w Muzeum Prasy Śląskiej zostały przełamane i remont ostatecznie został zakończony.

Wdrożona koncepcja zmian architektonicznych została opracowana kilka lat temu w pszczyńskiej "Fabryce Pomysłów" przez Anię Górę-Wojtyła oraz Miłkę Krzemień.

Realizacja projektu wymagała nadzoru konserwatora zabytków co mocno opóźniło remont. Wykonano niezliczoną ilość prac, od tych porządkowych po ściśle specjalistyczne, wykończeniowe. Zlikwidowano utworzony w latach 80-tych XX wieku sufit, odkryto szczyty, na których wyeksponowano surową cegłę. Kompletnie wymieniono podłogę oraz stolarkę okienną. Zakonserwowano konstrukcję nośną dachu, wymieniono instalację elektryczną oraz zainstalowano nowoczesne oświetlenie, zmodernizowano centralne ogrzewanie. Sala została wyposażona w nowe gabloty, oświetlone światłem ledowym. Obecnie przygotowywana jest nowa ekspozycja.

Niebywałą trudnością w pracach wykończeniowych okazał się brak kątów prostych na powierzchniach płaskich. Warto przypomnieć, że budynek pochodzi z końca XVIII w. i został wybudowany jako wypełnienie pomiędzy budynkami zlokalizowanymi na łuku istniejącego traktu.

Zapraszamy już teraz do odwiedzin naszego zmieniającego się wciąż muzeum.