Przejdź do: treści | menu

Aktualności

NOWE SZATY MUZEUM PRASY

Po prawie 30 latach istnienia udało się nam dzięki pomocy burmistrza Dariusza Skrobola i czynowi społecznemu działaczy TMZP otworzyć nową ekspozycję parteru i Izby  u Telemanna w Muzeum Prasy Śląskiej.
Ta mała, niszowa placówka, pełniąca ważną rolę w edukacji historycznej Ślązaków    (i nie tylko), otrzymała nowy wystrój wnętrz, odkryto XVIII wieczny strop belkowy, przywrócono blask drewnianym podłogom i odnowiono ściany.
Wystawa parteru utrzymana jest w tonacji szaro – czarnej, a gabinet Korfantego otrzymał ściany w kolorze angielskiego różu. Wymieniono także wszystkie szyby gablot         i plansz na hartowane.
Prezentację maszyn i urządzeń drukarskich ustawiono na nowo, według pewnej logiki historycznej. Usprawniono też ruch zwiedzających.
Początkowo oparto się na koncepcji i wizualizacji Anny Wojtyły i Dobromiły Krzemień (Fabryka Pomysłów) dostosowanej przez Aleksandra Spyrę do realnych możliwości techniczno – finansowych.
Wiele inspiracji do realizacji wniósł Grzegorz Cempura (odkrywki stropu, tonacje ścian i ekspozycji). Zasadniczą część konstrukcyjną realizował Jacek Pala. Wiele pracy w to trudne przedsięwzięcie włożyli członkowie Zespołu Regionalnego „Pszczyna”.
A więc po trzech miesiącach intensywnej renowacji Muzeum Prasy znowu otworzyło swoje podwoje. Zapraszamy do zwiedzania, na rozliczne warsztaty tematyczne a także na koncerty w Izbie u Telemanna.   

 

(pb/aj)

 

<< Wróć do poprzedniej strony

© 2011-2019 Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie serwisów www: Artscape