Przejdź do: treści | menu

Aktualności

NAGRODA KAROLA MIARKI 2012

Aleksander Spyra tegorocznym laureatem Nagrody im. Karola Miarki.

Pozostali tegoroczni laureaci to Róża Bednorz, Henryk Buszko, prof. Jerzy Skubis, o. Eustachy Rakoczy.

Jest to wyróżnienie marszałków województw opolskiego i śląskiego
za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nauki.

Ceremonia wręczenia nagród miała miejsce w Filharmonii Opolskiej w Opolu, a przyznano ją osobom, które upowszechniając wiedzę i kulturę, wzbogacają tym samym dorobek województw opolskiego i śląskiego. Nagroda przypomina też postać Karola Miarki - urodzonego w Pielgrzymowicach na historycznej ziemi pszczyńskiej wybitnego działacza narodowego na Górnym Śląsku.

Nagrody im. Karola Miarki wręczane są od 1983 r. - najpierw przyznawały je władze czterech województw: bielskiego, częstochowskiego, katowickiego i opolskiego, od 1999 r. czynił to marszałek woj. śląskiego, a później również marszałek woj. opolskiego.

Aleksander Spyra jest artystą plastykiem, muzykiem; wybitnym i szanowanym na ziemi pszczyńskiej społecznikiem. Jest założycielem Zespołu Regionalnego "Pszczyna" i wieloletnim prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, budowniczym pszczyńskiego skansenu oraz założycielem Muzeum Prasy Śląskiej oraz Izby u Telemanna; współtwórcą plenerów malarskich, ludowych "Spotkań pod Brzymem" oraz tych dostojnych "Dialogów Muzyki i Poezji"; autorem wielu wartościowych wydawnictw regionalnych, redaktorem i wydawcą gazet i czasopism pszczyńskich w tym "Pszczyńskiego Niezależnego Orędownika Kulturalnego".
 

Warto wspomnieć, że Aleksander Spyra jest pierwszym przedstawicielem Ziemi Pszczyńskiej, któremu przyznano tę wybitną nagrodę.

W ciągu 30 lat, łącznie z tegorocznymi wyróżnionymi, Nagrodą im. Karola Miarki uhonorowano 119 wybitnych osobistości - ludzi reprezentujących różne profesje, wywodzących się z różnych środowisk - zaangażowanych w działalność kulturalną, naukową i społeczną. Wśród dotychczas nagrodzonych są m.in. twórca Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk prof. Stanisław Hadyna, kompozytorzy Henryk Mikołaj Górecki i Wojciech Kilar, senator i folklorysta Dorota Simonides, emerytowany ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, metropolita katowicki abp Damian Zimoń, biskup ewangelicki Tadeusz Szurman, demograf prof. Robert Rauziński oraz wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

Karol Miarka (1825-1882) był wybitnym polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracował jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją. W 1869 r. rozpoczął w Królewskiej Hucie wydawanie pisma "Katolik", które szybko stało się najpopularniejszą gazetą polskojęzyczną na Górnym Śląsku. Był prześladowany przez władze niemieckie za działania na rzecz umocnienia polskiej
tożsamości narodowej i podniesienia poziomu oświaty. W naszym muzeum również znajdziecie materiały opracowane przez tego wybitnego człowieka.

(PB - źródło Dz. Zach., PAP, inf. własne) 

<< Wróć do poprzedniej strony

© 2011-2019 Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projektowanie serwisów www: Artscape