JAN KUPIEC JAKO FOLKLORYSTA

W piątek 27 września br. odbyło się w Izbie u Telemanna podsumowanie tegorocznej XXXVII edycji przeglądu zespołów folklorystycznych ziemi pszczyńskiej organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Pszczyńskiej jako "Spotkania Pod Brzymem".

Pierwsza cześć spotkania poświecona była na prezentację zatytułowaną "W jakli, kiecce, sztofce –- Pszczyński strój ludowy na przestrzeni ostatnich 100 lat", przygotowaną przez Agnieszkę Szymulę z Muzeum Miejskiego w Tychach. Prezentacja w naturalny sposób korespondowała z podsumowaniem popularnego w Pszczynie "Brzyma". Na spotkaniu dyskutowano również o formule tej regionalnej imprezy w jej następnych odsłonach.

Spotkanie było także okazją żeby zaprezentować najnowszą książkę wydaną przez TMZP z okazji tegorocznych Spotkań Pod Brzymem. Autorem publikacji zatytułowanej "Jan Kupiec jako folklorysta" jest Aleksander Spyra.

Do książki dołączono płytę CD zatytułowaną "Śladami Jana Kupca" z archaicznymi pieśniami ziemi pszczyńskiej wykonanymi przez Zespół Regionalny "Pszczyna", nagranymi wiosną br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowicach.

Książka do nabycia w Muzeum Prasy Śląskiej.