90 LAT "GOŚCIA NIEDZIELNEGO"

„Gość Niedzielny” został założony przez ks. Augusta Hlonda, administratora apostolskiego dla Górnego Śląska, późniejszego pierwszego biskupa katowickiego, a następnie prymasa Polski, a jego pierwszy numer ukazał się 9 września 1923 r. Organizację nowego tygodnika powierzono ks. dr. Teodorowi Kubinie, proboszczowi kościoła Mariackiego w Katowicach. Ksiądz Hlond zwrócił uwagę w słowie wstępnym, że nowe pismo „przychodzi jako przyjaciel ludu z otwartem słowem prawdy. Nie chce nikomu schlebiać. Nie służy żadnemu stronnictwu politycznemu ani nie jest wyrazem interesów jakiegoś odłamu społeczeństwa. Chce w mroki szare wnieść promień światła. Chce w duszną atmosferę społeczną tchnąć orzeźwiający powiew Chrystusowego ducha”.

W zbiorach naszego muzeum znajduje się spora kolekacja przedwojennych numerów tego zacnego pisma. Zainteresowanych szczegółowym zapoznaniem się z posiadanymi przez nas rocznikami zapraszamy do kontaktu z biurem muzeum. Wybrane egzemplarze można zobaczyć także w gablotach muzeum. Zapraszamy do odwiedzenia naszego muzeum od wtorku do niedzieli.

"Gościowi Niedzielnemu" życzymy 100 i więcej lat!

fot. www.gosc.pl